Demo

ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ  Α.Π.Θ LOGO

Διάλεξη | 30/05/2023

Σας καλούμε την Τρίτη 30/5 και ώρες 17.00-19.00 στην αίθουσα Β3, στον 2ο όροφο, της Β πτέρυγας της Πολυτεχνικής Σχολής, ΑΠΘ

στη δια-ζώσης διάλεξη της Dr. Catherine Brinkley,

Associate Professor in Human Ecology, Community and Regional Development

στο Human Ecology Department του College of Agricultural and Environmental Sciences

του University of California, Davis.

με θέμα : "Legacy of the commons in city planning and urban morphology"

• Η Dr. Catherine Brinkley έχει PhD in city and regional planning και στο παρελθόν υπήρξε Fulbright Scholar, Watson Fellow, and National Science Foundation Career Award Winner.
  • Έχει δημοσιεύσει σε θέματα όπως healthy food systems, local government planning and decision-making, and sustainable development. Είναι Διευθύντρια του Center for Regional Change ενός πανεπιστημιακού ερευνητικού κέντρου που συνεργάζεται με τοπικές κυβερνήσεις και μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς για υποτροφίες που επικεντρώνονται στην κοινωνική ισότητα.
  • Η εργαστηριακή ομάδα της lab group εργάζεται σήμερα σε δύο κύρια ερευνητικά έργα: citizen engagement in local planning and mapping community food systems
  • Πρόσφατα ήταν guest editor στο περιοδικό Planning Theory για το special issue After Hardin στο οποίο συμπεριλήφθηκε και το άρθρο μελών του εργαστηρίου Co-Space: Seitanidis, S., & Gritzas, G. (2022). Hardin’s legacy as a need for a ‘commoning turn’ in planning. Planning Theory, 21(4), 354–379. https://doi.org/10.1177/14730952221074873

Όσοι και όσες θέλουν να παρακολουθήσουν τη διάλεξη και συζήτηση από απόσταση μπορούν να συνδεθούν στο https://authgr.zoom.us/j/98367043079

Η διδακτική ομάδα:
Γιώργος Γριτζάς, Αν. Καθηγητής, ΤΜΧΑ